*  ساختار مقاله و موارد الزامی در آن

نشریه مطالعات شهری فقط مقالات علمی را می‌پذیرد که شامل مقالات پژوهشی و مطالعه موردی هستند. همچنین، در راستای سیاست‌های نشریه، تنها پژوهش‌های کیفی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند؛ پژوهش‌هایی که توصیفی نباشند و بر تحلیل‌های نویسنده مبتنی باشند. لذا پژوهش‌هایی که آزمون‌پذیری یک فرضیه از پیش ثابت‌شده را - اغلب به وسیله سنجش آماری- می‌آزمایند، تکیه صرف به پرسشنامه دارند، تکنیکی و فنی‌اند یا در بررسی‌ها تکیه به فرمول دارند، پژوهش‌های کمّی و پژوهش‌های صرفا گردآوری‌شده (کلاژگونه) پذیرفته نخواهند شد. موضوع مقاله باید در حوزه پژوهش‌های نظری هنر (معماری، شهرسازی و هنرهای تجسمی) باشد. موضوع باید بدیع باشد و موجب ارتقای سطح دانش در حوزه‌های ذکرشده شود؛ در عین حال پرهیز از کلی‌گویی، دوری از تعصب به مسئله و مستدل بودن مطالب نیز باید مد نظر قرار گیرد.

به‌طور خلاصه، عوامل زیر باعث عدم‌تأیید مقاله در مرحله نخست ارسال می‌شود:

 • عدم سنخیت با موضوع نشریه.
 • قرار نگرفتن روش تحقیق مقاله در اولویت روش‌های مورد قبول نشریه (ضعف رویکرد کیفی در پژوهش و اتکای غالب به سنجش های آماری/ تکنیکی بودن و دوری از جنبه‌های نظری).
 • عدم برخورداری از ساختار علمی (فاقد سؤال، نظریه) و اتکا به گردآوری یا روش انشایی یا گزارشی در محتوای مقاله.
 • خارج بودن روش تحقیق یا موضوع مقاله از امکان داوری نشریه.
 • تکراری بودن محتوای مقاله (قسمت اعظم سؤال یا فرضیه مقاله قبلا در مقالات دیگر بررسی شده است).
 • عدم رعایت دستورالعمل ذکر شده در بخش راهنمای نویسندگان.

از نویسندگان محترم درخواست می‌شود برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و تسریع در روند دریافت، داوری و پذیرش مقالات، از بارگذاری مقالات ناقص یا مقالاتی که با رویکرد نشریه تطابق ندارند خودداری کنند.

  *  بخش‌های اصلی مقاله

 عنوان: عنوان مقاله باید کمتر از 20 واژه باشد، روشن و بیانگر موضوع پژوهش باشد، تکراری نباشد، تطویل بلاضرورت نداشته باشد و خطابی یا شعرگونه نباشد.

چکیده: خلاصه‌ای از مقاله است که طرح کلی، روش پژوهش و نتایج مقاله را بیان می‌کند. چکیده باید شامل بیان مسئله، سؤال یا فرضیه تحقیق، هدف، روش تحقیق و نتیجه‌گیری بوده و در یک پاراگراف تنظیم شود. چکیده نباید دربرگیرنده کوته‌نوشت یا اصطلاحات تخصصی تعریف‌نشده باشد. چکیده مقاله باید 250 تا 350 کلمه باشد.

واژگان کلیدی: نویسنده باید واژگان اصلی مرتبط با موضوع مقاله را در پایان چکیده با عنوان واژگان کلیدی بیان کند. واژگان کلیدی نباید تکرار واژه‌های به‌کاررفته در عنوان مقاله باشد و باید بین 4 تا 6 واژه باشد که با ویرگول از یکدیگر جدا می‌شوند.

مقدمه و بیان مسئله: مقدمه مدخل مقاله و کلام نویسنده است که به شرح مسئله می‌پردازد؛ همچنین مقدمه باید دلایل ضرورت انجام پژوهش و هدف از انجام پژوهش را بیان کند. سؤالات پژوهشی و اهداف پژوهش نیز در مقدمه بیان می‌شوند.

مبانی نظری: تعاریف، مفاهیم و مباحث نظری مرتبط با موضوع، که در انجام پژوهش مورد استفاده قرار گرفته‌اند، باید در بخش مبانی نظری بیان شوند. مبانی نظری تحقیق در واقع پشتوانه تحلیلی مقاله را شکل می‌دهد و فرضیه مقاله به آن متکی است. مبانی نظری نباید صرفا شامل تعاریف و مفاهیم پایه‌ای باشد که در روش انجام پژوهش و نتایج آن تأثیر چندانی ندارند.

پیشینه تحقیق: در پیشینه تحقیق، تحقیقات انجام‌شده مرتبط با موضوع (مقالات علمی و گزارش‌های چاپ‌شده مرتبط) بررسی و نتایج و دستاوردهای این تحقیقات به‌طور خلاصه بیان می‌شود. در پیشینه باید تفاوت رویکرد و روش مقاله حاضر با مقالات پیشین بیان شود. پیشینه پژوهش را در بخش مبانی نظری و بدون تیتر مستقل بیاورید.

روش تحقیق: مراحل و نحوه انجام پژوهش -که در چکیده به آن اشاره شده بود- باید به‌طور کامل و با ذکر جزئیات در این بخش توضیح داده شود. روش انجام پژوهش باید به‌طور دقیق مشخص شود تا پژوهشگران بعدی، در صورت نیاز، بتوانند از همان روش برای انجام پژوهش‌های مشابه یا تکمیل پژوهش فعلی استفاده کنند.

بحث: یافته‌های پژوهش، پاسخ به سؤالات پژوهشی و، در صورت وجود فرضیه، شواهد اثبات یا عدم اثبات فرضیه در این بخش ارائه می‌شود. همچنین نتایج پژوهش حاضر با نتایج پژوهش‌های مشابه و پیشینه تحقیق مقایسه می‌شود و هم‌راستایی، تفاوت و به‌طور کلی نسبت نتایج پژوهش حاضر با پژوهش‌های مرتبط قبلی بیان می‌شود.

نتیجه‌گیری: در این بخش یافته‌های مقاله بررسی و دستیابی یا عدم دستیابی به اهداف پژوهش و دلایل رد یا اثبات فرضیه‌(ها) بیان می‌شود؛ در نتیجه‌گیری، مقدمه، ارجاع و دلیل آورده نمی‌شود.

تقدیر و تشکر: در بخش تقدیر و تشکر باید نام و عنوان افراد، گروه‌ها و مؤسساتی که به‌صورت مادی یا غیرمادی بر روند انجام پژوهش اثرگذار بوده و موجب پیشرفت آن شده‌اند ذکر شود.

اعلام عدم تعارض منافع: نویسندگان باید در پایان مقاله (پیش از فهرست منابع) عدم تعارض منافع خود را در انجام پژوهش بدین صورت اعلام کنند: "نویسندگان اعلام می‌دارند که در انجام این پژوهش هیچ‌گونه تعارض منافعی برای ایشان وجود نداشته است." (تعارض منافع به حالتی گفته می‌شود که منافع شخصی مادی یا غیرمادی نویسنده یا نویسندگان با نتایج پژوهش در تعارض باشد و این موضوع بر روند انجام پژوهش یا اعلام صادقانه نتایج تأثیر بگذارد.)

پی‌نوشت‌ها: توضیحات اضافه بر متن، اعلام، علائم اختصاری، کوته‌نوشت‌ها و معادل لاتین واژه‌ها (در نسخه فارسی) ‌باید تحت عنوان پی‌نوشت‌ها در انتهای مقاله آورده شود. پی‌نوشت‌ها را می‌توان به‌صورت دستی یا با سیستم پی‌نوشت (Endnote) نرم‌افزار Word  وارد کرد. توضیحات ذکرشده نباید به‌صورت پانویس (Footnote) وارد شوند.

فهرست منابع: مشخصات کامل منابعی که در نگارش مقاله از آن‌ها استفاده شده است باید در انتهای مقاله ذکر شود. منابع استفاده‌شده در مقاله باید حتی‌الامکان جدید و در ده سال گذشته منتشر شده باشند. ارجاع به مقالات علمی منتشرشده در مجلات معتبر نسبت به استفاده از کتاب و مقالات کنفرانس و مطالب برداشت‌شده از سایت‌های اینترنتی ارجحیت دارد. نحوه ارجاع‌دهی درون متن و دستورالعمل تنظیم منابع را می‌توانید در بخش راهنمای ارجاع‌دهی و تنظیم منابع در منوی راهنمای نویسندگان ببینید.

 • سایر موارد

به‌جز رعایت ساختار اصلی مقاله، موارد دیگری نیز وجود دارند که توجه به آن‌ها ضروری است و موجب افزایش دقت اثر و ارتقای کیفیت آن می‌شود. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: یک‌دستی در به‌کار بردن اصطلاحات تخصصی، یک‌دستی در زبان و روان و خوانا بودن مقاله، دقت در استفاده از منابع و ارجاع‌دهی صحیح، یک‌دست بودن روش ذکر تاریخ‌ها در سراسر مقاله (بدین معنی که همه تاریخ‌ها هجری شمسی یا هجری قمری یا میلادی باشند)، استفاده به‌جا و متناسب از تصویر، نمودار و جدول برای روشن‌تر شدن موضوع، رعایت اصول نشریه، از جمله برای تنظیم تصاویر، نمودارها و جداول. نحوه تنظیم متعلقات متن (جدول، تصویر) و روش ارجاع‌دهی و تنظیم منابع را در ادامه ببینید.

متعلقات متن: در صورتی که بدنه مقاله شامل متعلقاتی مانند جدول، نمودار، تصویر و نقشه باشد، برای تنظیم این موارد لطفا به دستورالعمل زیر توجه نمایید:

* جدول:

-   جدول باید دارای ردیف و ستون باشد و هر ردیف و هر ستون آن شاخص (یا عنوان) مستقل داشته باشد؛ ردیف‌ها و ستون‌های جدول باید به هم مربوط باشند و از برهم‌کنش و مقایسه ردیف و ستون نتیجه‌ای منطقی حاصل شود.

-   اطلاعات فقط درصورتی باید در قالب جدول ارائه شوند که این قالب از طریق خلاصه‌سازی به ارائه بهتر و گویایی مطالب کمک کند، بنابراین متن‌های طولانی و تصاویر حتی‌الامکان نباید در قالب جدول ارائه شوند.

-   جدول‌ها حتما شماره، شرح و مأخذ داشته باشند و پس از ارجاع در متن مقاله در جای مناسب قرار بگیرند.

-   در متن با ذکر شماره به همه جداول ارجاع داده شود.

* تصویر:

-   تصاویر، نمودارها و نقشه‌ها همگی با عنوان «تصویر» و پس از ارجاع در متن در محل مناسب قرار بگیرند.

-   تصاویر مربوط به مقاله باید مستند (همراه با ذکر کامل مأخذ)، غیر تزئینی و از ارکان مقاله باشد.

-   در متن با ذکر شماره به همه تصاویر ارجاع داده شود.

-   در کنار محورهای نمودارها حتما واحد یا توضیح مربوط مشخص شود.

-   کنار نقشه‌ها حتما مقیاس (scale) آن‌ها درج شود.

-   مجموع تعداد تصاویر و جداول حداکثر 10 عدد پیش‌بینی شود.

-   تصاویر نباید از منابع غیر معتبر مانند وبلاگ یا سایت‌های غیرعلمی گرفته شده باشد.

 *  نحوة ارائه مقاله

 -  مقالات باید صرفا از طریق سایت ارسال شوند. به مقالاتی که از طریق ایمیل یا به‌صورت چاپی به نشریه ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 -  با برنامه رایانه‌ای Word برای نسخه فارسی با قلم BNazanin12  و فاصله خطوط single؛ و برای نسخه انگلیسی با قلم Times New Roman 11، و فاصله خطوط single) حروف‌چینی شده و فاقد اشتباهات تایپی باشد.

 - متن مقاله حداکثر در 15 صفحه و حدود 6000 کلمه تنظیم شده باشد.

 - عنوان مقاله باید کمتر از 20 واژه باشد.

 - چکیده فارسی بیش از 300 کلمه نباشد و با فونتBNazanin11  تنظیم شود.

 - واژگان کلیدی حداکثر 6 واژه باشد.

 - همراه مقاله یک فایل جداگانه نیز ارسال شود که موارد زیر در آن درج شده باشد (به‌جز عنوان مقاله، سایر موارد زیر در فایل اصلی مقاله درج نشود): 

 • عنوان مقاله
 • نام نویسندگان (از نویسندگان درخواست می‌شود حتما شناسه ارکید داشته باشند و شناسه خود را به همراه مشخصات ارسال نمایند.)
 • اطلاعات مربوط به رتبه علمی و وابستگی سازمانی برای همه نویسندگان به فارسی و انگلیسی تنظیم گردد.
 • نشانی پستی، ایمیل، تلفن و اطلاعات تماس نویسنده مسئول مقاله.

 - تصاویر (و نمودارهای) مقاله با شماره مربوط نام‌گذاری و با فرمت JPEG و حداقل رزولوشن 300dpi به‌صورت فایل‌های مجزا بارگذاری شوند.

 - جدول‌ها حتما به‌ صورت فایل Word  تنظیم شوند و متن درون جدول با مشخصات زیر تنظیم شود:

 •  جداول فارسی با اندازه 10 و قلم Bnazanin و جداول انگلیسی با اندازه 9 و قلم  Times new roman.